Ta witryna korzysta z plików cookie. Możesz wyłączyć ten mechanizm w ustawieniach przeglądarki. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w naszej Polityce cookie » OK, zamykam

Pogoda a bezpieczeństwo na jachcie

Jeżeli dzień jest chłodny, temperatura nie przekracza 20 stopni C, jest dość silny wiatr i pada to wiatr będzie szkwalisty do 6 stopni B. Należy wtedy ubrać kamizelki, zarefować żagle i zachowując ostrożność można żeglować.

Jeżeli temperatura w dzień będzie powyżej 25 stopni C i w południe będzie rosła do 35 stopni C przy wypiętrzonych chmurach, a po południu temperatura zacznie gwałtownie spadać, to należy jak najszybciej wracać do portu.

Jeżeli jednak burza zastanie Was na jeziorze i nie zdążycie schronić się w porcie lub przy brzegu, to dla ratowania ludzi przed niebezpieczeństwem i jachtu przed wywrotką można wykonać następujące czynności:

  1. Zrzucić żagle, a nawet wypiąć bom i położyć maszt
  2. Wyrzucić z dziobu kotwice z liną ok. 30 m
  3. Załoga po założeniu kamizelek siedzi w kokpicie i mocno trzymać się łodzi, nikt nie zostaje w kabinie
  4. Dobrze jest wyciągnąć miecz do góry. Łódź pozbawiona płaszczyzny bocznego oporu dryfuje i nie wywraca się.
  5. W razie wywrotki należy zorientować się czy wszyscy członkowie załogi są bezpieczni w kamizelkach w wodzie. Należy zgrupować się razem biorąc najsłabszych członków załogi do środka kręgu.
  6. Najlepiej trzymać się wywróconej łodzi, jeżeli ta zatonie trzymać się razem w grupie dryfując z falą, nie rozbierać się z ubrań i pod żadnym pozorem nie zdejmować kamizelki ratunkowej, przez telefon komórkowy wezwać pomoc.

 

‹ powrót